چرا وردپرس؟

دیدگاه

آموزش وردپرس

چرا وردپرس یک سیستم مدیریت محتوایی قوی است؟

شاید دانستن این مطلب برای شما جالب باشد بدانید که نزدیک به ۷۵ میلیون از وب سایت های موجود حال حاضر دنیا بر روی سیستم مدیریت محتوای وردپرس کار میکنند و به آن وابستگی دارند.

یکی دیگر از آمارهای اعجاب انگیزی که میتوان برای وردپرس بیان کرد این که این سیستم مدیریت محتوایی به ۴۰ زبان دنیا ترجمه شده و به راحتی قابل دانلود کردن میباشد و مطمئنا یکی از این زبان ها فارسی میباشد که اگر شما با IP ایران به وب سایت وردپرس مراجعه کنید لینک دانلود وردپرس فارسی به شما پیشنهاد میشود.

آمارهای جذاب دیگری نیز در مورد وردپرس وجود دارد که در زیر به آن اشاره شده است:

  • آمار بازدید منحصر به فرد وب سایت رسمی وردپرس بیشتر از آمازون است
  • کارمندان و توسعه دهندگان وردپرس ۲۲۹ نفر میباشند
  • تا به امروز ۳۸۶۲۱ پلاگین و افزونه برای وردپرس نوشته شده است و این افزونه ها نزدیک به ۱ میلیار بار دانلود شده اند
  • تا به امروز بیش از ۱۰۰ ورژن از وردپرس منتشر شده است
  • سیستم مدیریت محتوای وردپرس بیش از ۵۰ میلیون بار در وب سایت رسمی این شرکت دانلود شده است
  • وردپرس یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوایی برای ساختن وب سایت های شرکتی به شمار میرود.

 

وردپرس در گذشته و در اوایل تولدش بیشتر برای ایجاد و مدیریت وبلاگ مورد استفاده قرار میگرفته است اما امروزه نه تنها وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا برای ایجاد وبلاگ های قدرتمند میباشد بلکه عملا به یک ابزار تولید وب سایت با موضوعات مختلف تبدیل شده است که بسیاری از وب سایت های شرکتی، دانلود و حتی فروشگاهی در ایران با این سیستم مدیریت محتوا پیاده شده اند.

به دلیل استفاده زیاد از این سیستم یکی از بزرگترین انجمن های پشتیبانی ( Online Community ) متعلق به وردپرس می باشد که توسعه دهندگان و افراد تازه کار بسیار زیادی برای رفع مشکلات خود به این انجمن مراجعه میکنند.

یکی از مهمترین دلایل فرآگیر شدن وردپرس آسانی استفاده از این سیستم مدیریت محتوایی میباشد و با چند ساعت آموزش ابتدایی هر شخصی میتوان کار کردن با آن را فراگیرد. گروه برنامه نویسی این سیستم مدیریت محتوا طوری هسته وردپرس را توسعه داده اند که کار را برای توسعه دهندگان دیگر یعنی کسانی که قصد توسعه قالب و پلاگین را دارند، بسیار آسان میکند از جمله این موارد می توان به امکاناتی که برای reusability یا استفاده مجدد از منابع می باشد اشاره کرد.

وردپرس مزایا بسیار زیادی دارد که با کمی کار کردن با این سیستم می توانید با این مزایا آشنا شده و از این امکانات لذت ببرید ولی مطمئنا هر چقدر یک سیستم قوی باشد دارای نواقصی نیز هست یکی از بزرگترین ضعف های وردپرس پایین بودن امنیت آن است حال شاید شما بپرسید که چرا یک سیستم مدیریت محتوا که چندین سال در حال توسعه بوده است باید چنین مشکل حیاتی داشته باشد؟

دلیل اصلی آن متن باز بودن و استفاده زیاد از وردپرس است با دو مثال ساده میتوان این مطلب را روشن تر کرد.

همانطور که میدانید با اینکه ویندوز ماکروسافت یک سیستم عامل متن باز نیست ولی شدیدا از طریق های مختلف مورد حمله هکرها قرار میگیرد دلیل اصلی آن هم این است که این سیستم عامل بسیار محبوب بوده و اولین و پر استفاده ترین سیستم عامل در دنیا میباشد. به راحتی میتوان این مورد را با وردپرس مقایسه کرد.

مورد دوم که به آن اشاره شد متن باز بودن وردپرس است، همان طور که سورس وردپرس در اختیار عموم برای استفاده قرار میگیرد هکرها نیز به این سورس دسترسی دارند و وقت خود را برای پیدا کردن حفره ها و باگ ها صرف میکند دلیل آن هم سوء استفاده هایی است که میتوانند از داده های به دست آمده از یک سایت هک شده بکنند.

اکنون با دانستن این مطلب سوال نهایی این است که آیا باید از وردپرس به خاطر این مشکل استفاده کرد یا خیر؟

جوابی که من به این سوال میدهم این است که همانطور که وردپرس این مشکلات امنیتی را دارد، افزونه های امنیتی زیادی وجود دارند که به بهتر شدن امنیت وردپرس کمک میکنند البته این افزونه خطرات عمومی از سوی هکرهای تازه کار را خنثی میکنند و اگر یک هکر حرفه ای قصد نفوذ به سایت شما را داشته باشد این کار برای او غیر ممکن نخواهد بود به طوری ک مطابق آماری منتشر شده ۷۰ درصد وب سایت های وردپرس قابل هک شدن و قابل نفوذ میباشند حتی با وجود اینکه افزونه امنیتی بر روی آنها نصب بوده است.

البته به غیر افزونه روش های متعدد بسیار زیادی وجود دارد که شما را از شر هکرها حتی هکرهای قدرتمند در امان نگه می دارد که پیاده سازی این موارد امنیتی نیاز به تجربه و حرفه ای بودن برنامه نویس و پشتیبان وب سایت شما دارد.

طراحی وب سایت اخصاصی همراه با پیاده سازی و برنامه نویسی امن و مطمئن در وردپرس

Share on LinkedIn0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Facebook0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *